Dolar28.9073 TL
Euro31.5003 TL
Sterlin36.6248 TL
Aydın 15.2 °C
Çok Bulutlu

TÜİK ve vatandaşın enflasyonu arasında uçurum var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 61,36 olarak açıkladı. Vatandaş ise tahmin edilen rakamların hissedilen enflasyon rakamlarıyla uyuşmadığına değinerek, ‘’Halkta hissedilen enflasyon yüzde 100’’ dedi.

  • 0
  • 17
TÜİK ve vatandaşın enflasyonu arasında uçurum var
copyright © guneyegehaberajansi.com
Yazı Boyutu:

Yanlış ekonomi politikalarının getirisi olarak vatandaş, 2023 yılında enflasyon altında ezildi. Her gün yenilenen etiketler, hızla artan kiralar ve beklentinin altında kalan maaşlar, geçim sıkıntısının hızla tırmanmasına neden oldu. Vatandaş, açıklanan yıl sonu enflasyon tahminlerinin gerçek enflasyonu yansıtmadığından yakındı.
‘’VATANDAŞIN ENFLASYON ORANI YÜZDE YÜZÜ GEÇTİ’’
Emekli Şayan Özbek, “Ben bir emekli olarak TÜİK’in enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Vatandaş olarak bizim enflasyon oranımız yüzde 100’ün üzerinde. Tek yaşıyorum, 7 bin 500 lira emekli maaşım var ve kirada oturuyorum. Hükümetin verdiği 5 bin lira ise derdimize derman olmayacak. Emekli olarak çok zor günler yaşıyoruz” dedi.
‘’EKMEĞİMİZİ EVDE YAPAR HALE GELDİK’’
Yeni doğmuş bebeği olduğu için çalışamadığını ve tek maaşla geçinmenin çok zor olduğunu ifade eden Burçin Emel Atar ise, “Türkiye’de çok yüksek bir enflasyon var. Bu yüksek enflasyon bizim yaşam şartlarımızı zorluyor. Çarşı pazarda fiyatlar çok yüksek. Bazen hiçbir şey alamadan eve geliyoruz. Kazandığımız para ile fiyatlara yetişemiyoruz. Bebeğim var, kirada oturuyorum. Ekmeği artık dışarıdan almıyoruz. Şartların zorluğundan ekmeğimizi evde yapar hale geldik” diye konuştu.
‘’TORUNUMA BİR ŞEY ALAMIYORUM’’
Emekli olmasına rağmen gündelik işlerde çalışmak zorunda kaldığını ifade eden Semiha İşbilir, “Yüksek enflasyon bizleri olumsuz yönde etkiledi. Evim kira, eşimden dolayı emekli maaşı alıyorum. Geçinemediğim için çalışmak zorunda kaldım. Çalışmama rağmen yine geçinemiyorum. Bugün dışarı çıktığımda torunuma bir şey alamıyorum. Bu da beni çok üzüyor” dedi.

Yorum Yaz
Diğer Haberler

Bodrum Belediye A.Ş. ihtiyacı olan satın alma gruplarını yayınladı

CHP’li Karakoz Sökeli balıkçıların mağduriyetini TBMM gündemine taşıdı

Meslek Fabrikası eğitimlerinde sertifika heyecanı

Merkezefendi Belediyesi’nden emlak ve çevre temizlik vergisi’nde son gün uyarısı!

Dolar yükselişini sürdürüyor

Bir sigara grubuna daha zam geldi

Whatsapp İhbar Hattı