Dolar33.0035 TL
Euro35.9325 TL
Sterlin42.7371 TL
Aydın 39.8 °C
Açık

Dünya Robot Olimpiyatı uluslararası finali İzmir’de yapılacak

Robotiğe meraklı çocuklar, 28-30 Kasım 2024’te İzmir’de buluşuyor. Dünyayı İzmir’de buluşturacak Dünya Robot Olimpiyatı (World Robot Olympiad-WRO) Uluslararası Finalinin basın toplantısına ev sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Dünyanın geleceği, çocuklarımızın bilimle teması için çok önemli bir etkinlik. Bunun bir parçası olmaktan mutluyuz. İzmir’imize gelen katılımcıları en iyi şekilde ağırlayacağız” dedi.

  • 0
  • 38
Dünya Robot Olimpiyatı uluslararası finali İzmir’de yapılacak
copyright © guneyegehaberajansi.com
Yazı Boyutu:

Dünyada robotiğe meraklı çocukları 28-30 Kasım 2024 tarihlerinde İzmir’de buluşturacak Dünya Robot Olimpiyatı (World Robot Olympiad-WRO) Uluslararası Finali, Kültürpark İzmir Sanat’ta yapılan basın toplantısı ile tanıtıldı. Her sene farklı bir ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Robot Olimpiyatları, bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğinde yapılacak ve 3 bini aşkın katılımcıyı İzmir’de buluşturacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, WRO Türkiye Genel Koordinatörü Fatma Bezek, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Başkan Vekili Altan İnanç ve basın mensupları katıldı. Konuşmacılar toplantının sonunda, 2023 yılının Kasım ayında Panama’da Panama First Lady’si Yazmin Colón de Cortizo himayesinde gerçekleştirilen uluslararası finalin kapanış töreninde alınan WRO bayrağı ile poz verdi.

Tugay: "İzmir’imizi tanıtmak için önemli bir vesile olacak"

Finali İzmir’de yapmaktan gurur duyduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “İzmir’i; aydınlık yüzüyle, bilime, sanata, eğitime açık insanlarıyla, kültürüyle, dünyaya kendini anlatabilen bir şehir olarak tanıtmaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken çok iş var; ama bu tür organizasyonlar da uluslararası tanınırlığımızı doğal yollardan artıracak organizasyonlar. Dünyanın çok farklı yerlerinden 3 bin 500 civarında katılımcı bekleniyor. O tarihlerde şehrimizi tanıtacak organizasyonlar da bu etkinliğe eşlik edecek ve İzmir’imizi tanıtmak için önemli bir vesile olacak” diyerek anlattı.

“Bunun bir parçası olmaktan mutluyuz”

Etkinlik için İzmir’e gelenleri en iyi şekilde ağırlayacaklarını belirten Başkan Tugay, “Yapılmaya çalışılanın ne kadar önemli bir eğitim çalışması olduğunu hatırlamak gerek. Teması ’Earth Allies’. Dünyanın iyiliği için hep beraber çalışma anlayışı, ben öyle anlıyorum. İnsanların erişemediği alanlarda robot teknolojisini nasıl kullanabiliriz üzerine çalışılmasını sağlamak ve yarışmayla da bunu daha ileriye götürmeye çalışmak. Dünyamızın geleceği, çocuklarımızın gelecekte dünyanın sorunlarını çözmek için çalışmak zorunda olduklarını fark etmeleri, bilimle temas etmeleri için çok önemli bir etkinlik. Bunun bir parçası olmaktan mutluyuz. Üzerimize düşeni yapacağız. İzmir’imize gelen katılımcıları en iyi şekilde ağırlayacağız. Tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla İzmir ile yakın tanışıklık içinde ülkelerine dönmelerini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Özçağdaş: "Genel Başkanımız Özgür Özel de burada olacak"

Eğitimin Türkiye’de herkesin ortak konusu olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş; İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Bilim Kahramanları Derneğinin birlikteliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Özçağdaş, “Bilim hepimizi, her tür siyasal görüşü birleştirir. Bilim geleceğimiz için önemli. Bu yapılan faaliyetler çocuklarımızda 21. yüzyıl becerilerini geliştirmenin en temel enstrümanları. Neden? Çünkü eğlenceli. Devlet okulları için, imkanı olmayan okullar için buralara katılabilmek, buradan yurt dışına gidebilmek, büyük işler bunlar. O yüzden buradayım. Genel Başkanımız Özgür Özel de burada olacak 28-29-30 Kasım’da burayı ziyaret edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu katkısı diğer kurumlara da örnek olmalı. CHP olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ ile gurur duyuyoruz” dedi.

Yorum Yaz
Diğer Haberler

Mucit Olcay’a Gençlik Merkezi sahip çıktı

Avrupa’nın en büyük tesisi kül dağına döndü

Film sahnesi değil gerçek: Havada motoru duran uçağı başarıyla piste indirdi

TSK'dan gövde gösterisi!

‘Kampinova’ için geri sayım başladı

Teknoloji bağımlılığı çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor

Whatsapp İhbar Hattı