Dolar28.9073 TL
Euro31.5003 TL
Sterlin36.6248 TL
Aydın 15 °C
Çok Bulutlu

Çırak krizi berberliği de vurdu

Kuşadası ilçesinde 30 yıldır meslek hayatını sürdüren berber İbrahim Sevim, sanatlarını teslim edecek çırak bulamadıklarından dert yandı.

  • 0
  • 18
Çırak krizi berberliği de vurdu
copyright © guneyegehaberajansi.com
Yazı Boyutu:

Kuşadası’nda uzun yıllardır berberlik yapan İbrahim Sevim, berberlik mesleğinde ustaların çırak krizi yaşadıklarını söyleyerek artık gençlerin zanaattan uzaklaştığına değindi. Berberlik mesleğinin aslında bir sanat olduğunu ifade eden usta, önümüzdeki yıllarda mesleğin yok olmakla karşı karşıya kalacağının korkusunu yaşadıklarını söyledi.
‘’ÖNCEDEN ÇOCUK YAŞTA ZANAAT ÖĞRENİLİRDİ’’
Çocuk yaşta babasının yönlendirmesiyle berberlik mesleğini icra etmeye başlayan İbrahim Sevim, ‘’ 30 yılı aşkın süredir berberlik yapıyorum. Çırak olarak başladım. Sonrasında kalfalık yapıp usta oldum. Eskiden bir ustanın yanında 2-3 çırağı olurdu. Yaz tatillerinde meslek öğrenmeye başlanılırdı. Şimdi en genç çırağımız bile 30 yaşında. Kendi ailelerimizden genç bulamazsak dışardan çırak olmak isteyen hiç çıkmıyor. Bundan 20 yıl sonra artık bu meslek de unutulmaya yüz tutmuş hale gelecek’’ diye konuştu.


‘’BU MESLEKLER YAŞATILMALI’’
Berberliğin yüz yıllardır devam eden bir meslek olduğunu belirten Sevim,’’ Bu meslek yüz yıllardır var. Bizim miras olan bu mesleğe sahip çıkmamız gerekiyor. Her insanın kolunda bir altın bileziği olmalı. Bu meslek de bir altın bileziktir. Berberlik mesleği son bulmamalı ve yaşatılmalı. Biz bu işi yapamaz yaşa geldiğimizde gönlümüz rahat gençlere emanet edebilmeliyiz’’ dedi.

Yorum Yaz
Diğer Haberler

3’üncü ‘Engelsiz Fest’ büyük bir enerjiyle başladı

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’dan engelliler günü mesajı

Efes Selçuk Çocuk Meclisi'nden çıkan ilk karar: Yılbaşı panayırı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

Bu lezzeti tadan vazgeçemiyor!

Merkezefendi’de Engelsiz Fest başlıyor

Whatsapp İhbar Hattı