Dolar32.5164 TL
Euro34.7944 TL
Sterlin41.4221 TL
Aydın 38.1 °C
Az Bulutlu

CHP’li Evrim Karakoz: Emekli ve çifti düşmanı bir iktidar olarak tescillenecekler

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, ÇKS kayıtlı olan emeklilere ayrım yapılmadan 5 bin lira ikramiye ödenmesi için Tarım ve Orman Bakanı’na ve hükümete çağrı yaptı. Karakoz, “Bu yanlıştan acilen dönülmeli, aksi halde AKP, üretici düşmanı ve emekli düşmanı iktidar olarak bir kez daha tescillenmiş olacaktır” dedi.

  • 0
  • 23
CHP’li Evrim Karakoz: Emekli ve çifti düşmanı bir iktidar olarak tescillenecekler
copyright © guneyegehaberajansi.com
Yazı Boyutu:

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan emeklilere ayrım yapılmadan 5 bin lira ikramiye ödenmesi için hükümete çağrı yaparak Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması için soru önergesi verdi.
“AKP iktidarı, Cumhuriyetimizin 100. yılında emeklilerimize bir defaya mahsus ödenecek olan 5 bin liralık ikramiyede dahi ayrım yaparak vatandaşlarımızı mağdur etmeyi başarmıştır diyen CHP’li Evrim Karakoz, “Çalışan-çalışmayan ayrımının yanı sıra Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı emeklilerimize de ikramiye ödemesi yapılmamaktadır. Bilindiği üzere üreticilerimiz ÇKS kaydı olmadığında tarımsal desteklerden yararlanamamakta, tarım sigortası yaptıramamakta, düşük faizli kredi kullanamamakta ve afet sonrası yapılacak yardımlardan faydalanamamaktadır. ÇKS kaydı bir anlamda üreticinin güvencesidir. AKP, bu uygulaması ile ÇKS kaydı yaptıran ve kayıtlı üretim yapan çiftçilerimizi adeta cezalandırmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİYE YETERİNCE DESTEK DE YOK, İKRAMİYE DE YOK”

Çiftçilerin yaş ortalamasının 58 olduğunu ve büyük çoğunluğu emekli olduğuna dikkat çeken Karakoz, “Mazot, gübre fiyatları, artan girdi maliyetleri karşısında üreticilerimizi yeterince desteklemeyen AKP, 5 bin liralık Cumhuriyet Bayramı ikramiyesini de emekli çiftçilerimize çok görerek büyük haksızlık yapmaktadır. Sosyal devlet olmanın gereği yaşlılığında rahat ve huzurlu yaşaması gerekirken; AKP tarafından 7 bin 500 lira aylıkla açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilen, 5 bin lira ikramiyeye dahi muhtaç hale getirilen emeklilerimiz; AKP’nin siyasi kurnazlıkları ve ayrımcılığı nedeniyle bu haklarından mahrum bırakılmışlardır. Bu yanlıştan acilen dönülmeli, 5 bin lira ikramiye ÇKS kaydı olsun olmasın; çalışan, çalışmayan ayrımı yapılmaksızın tüm emeklilerimize ödenmelidir. Aksi halde AKP, üretici düşmanı ve emekli düşmanı iktidar olarak bir kez daha tescillenmiş olacaktır.

KARAKOZ, BAKAN YUMAKLI’YA ŞU SORULARI YÖNELTTİ

2023 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üretici sayısı kaçtır? Bu üreticilerimizden kaçı emeklidir?
2023 yılı ÇKS kayıtlarına göre Aydın’da kayıtlı çiftçi sayısı kaçtır? Bunların kaçı emeklidir?
Kasım ayında ÇKS’den ayrılan çiftçi sayısı kaçtır?
Üreticilerin haklarını korumakla yükümlü bir Bakanlık olarak; yaşanan mağduriyetleri ve kamuoyu tepkilerini dikkate alarak, ÇKS’ye kayıtlı emeklilerimizin de 5.000 lira ikramiye alabilmesi için bir çalışmanız ve hükümetinize öneriniz olacak mıdır?

Yorum Yaz
Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazını Muğla’da kıldı

İYİ Partili meclis üyesi CHP’ye geçti!

Kuşadası İYİ Parti’de istifa depremi!

Başkan Ömer Günel yeni CHP Kadın Kolları yönetimi ile bir araya geldi

Başkan Aras ve Başkan Ünlü’den güç birliği vurgusu

Meclis üyesi Emre Fazlılar’dan asılsız haberlere tepki; “Bu siyasi kumpası lanetliyorum”

Whatsapp İhbar Hattı