Dolar33.0035 TL
Euro35.9325 TL
Sterlin42.7371 TL
Aydın 39.6 °C
Açık

Ahşap oyma sanatını Muğla’da yaşatıyor

Ahşap oyma sanatının unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde Muğla’da sanatı yaşatan Ali Kaya yüzlerce kuş, mantar, kelebek gibi türleri ahşap oyma sanatıyla halka sunarken, biyoçeşitliliğe olan farkındalığın artmasını sağlıyor.

  • 0
  • 23
Ahşap oyma sanatını Muğla’da yaşatıyor
copyright © guneyegehaberajansi.com
Yazı Boyutu:

Ahşap oyma sanatının unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde, Ali Kaya, bu geleneksel sanatı yeniden canlandırarak yüzlerce kuş, mantar, kelebek gibi türleri ahşap oyma sanatıyla halka sunuyor. Kaya’nın açıklamasına göre, ürünler yüzlerce farklı bitki türü kullanılarak ahşabın koyulaştırılması ve boyanması ile takı ve aksesuar ürünlerine dönüştürülüyor. Bu ürünler arasında kolye, küpe, broş ve bileklik gibi çeşitli aksesuarlar yer alıyor.

Ali Kaya, yapmış oldukları ve ürettikleri ahşap eserlerin dünyada tek olduğundan bahsederek, "Ürünlerimizde kuşlar, kelebekler ve mantarlar gibi figürler kullanıyoruz. Bu yapmış olduğumuz eserler dünyada tektir. Ahşabın oyularak bir takı haline getirilmesi mevcut fakat bir biyoçeşitlilik odaklı çalışma ve bunu yüzlerce farklı bitki türü ile desteklemek dünya üzerinde yer almıyor. Sadece Muğla Köyceğiz’de biz üretiyoruz" dedi.

Kaya, özellikle nesli tehlike altındaki kuş, kelebek, mantar gibi canlılara önem verdiklerini ve bu canlıların tanıtımını ilk öncelikleri olarak gördüklerini belirtti. Bu eserler sayesinde, insanların doğaya ve biyoçeşitliliğe olan farkındalığının artırılmasının hedeflendiğini ifade etti.


Ahşap oyma sanatını Muğla’da yaşatıyor

Yorum Yaz
Diğer Haberler

lmen Yeşiltaş Çelik'in

9'uncusu Düzenlenen Kuşadası Gençlik Festivali Sona Erdi

lmen Yeşiltaş Çelik'in "Çerçevesiz" Adlı Sergisi İzleyicileri Kuşadası'nda Buluşturdu

Fethiye’de Galatasaray şampiyonluk gecesi düzenledi

Eski Devlet Bakanı Fikri Sağlar; “Kuşadası Başkan Ömer Günel vizyonu ile Kültür sanat Kenti oldu

Efes Selçuk tiyatro ile renkleniyor!

Whatsapp İhbar Hattı